clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2015 IIHF World Championship schedule, format, teams, TV coverage: Tyler Ennis, Jack Eichel

New, comments

The 2015 IIHF World Championships are starting, here's how you can watch.

Anne-Marie Sorvin-USA TODAY Sports

With the Sabres (and most other teams) out of the playoffs, they have an opportunity to send players to compete for their countries in the 2015 IIHF World Championships, which begin today.

The Buffalo Sabres participation starts with Tyler Ennis, who is practicing on the second line wing for Team Canada, along with Claude Giroux and Tyler Seguin. Those linemates must seem heavenly compared to what Ennis had to deal with most of the year.

The big news for Sabres fans, however, is that almost-certain #2 pick Jack Eichel will be playing tor Team USA. It will be our first chance to see Eichel playing against professionals, and as you can see on the TV schedule below, we'll have plenty of chances to watch him during the tournament.

TV Schedule

Date Game Network Game time (ET)
Fri., May 1 Team USA vs. Finland NBCSN (live) 10 a.m.
Sat., May 2 Team USA vs. Norway NBCSN (delay at 11 p.m.) 2 p.m.
Mon., May 4 Team USA vs. Russia NBCSN (live) 10 a.m.
Thur., May 7 Team USA vs. Belarus NBCSN (live) 10 a.m.
Fri., May 8 Team USA vs. Denmark NBCSN (live) 2 p.m.
Sun., May 10 Team USA vs. Slovenia NBCSN (delay at 3 p.m.) 10 a.m.
Tue., May 12 Team USA vs. Slovakia NBCSN (live) 10 a.m.
Thu., May 14 IIHF Quarterfinals NBCSN (live) 9 a.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 10 a.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 11:30 a.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 1 p.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 2 p.m.

IIHF Quarterfinals Live Extra app, TV TBD 11:30 p.m.
Sat., May 16 IIHF Semifinals Live Extra app, TV TBD 9:30 a.m.

IIHF Semifinals Live Extra app, TV TBD 1 p.m.
Sun., May 17 IIHF Bronze Medal Game Live Extra app, TV TBD 10 a.m.

IIHF Gold Medal Game NBCSN (live) 2:30 p.m.

The full schedule for those interested can be found below.

Full Schedule

Round Group Date Visitor Home Location Status
Preliminary A Fri, May 1 Latvia Canada O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Fri, May 1 Finland United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Fri, May 1 Sweden Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Fri, May 1 Norway Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sat, May 2 Austria Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 2 Denmark Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 2 Germany France O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 2 Slovenia Belarus ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 2 Czech Republic Latvia O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sat, May 2 United States Norway ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sun, May 3 Sweden Austria O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Sun, May 3 Slovenia Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Sun, May 3 Germany Canada O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sun, May 3 Slovakia Belarus ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sun, May 3 Switzerland France O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sun, May 3 Finland Denmark ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Mon, May 4 Sweden Latvia O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Mon, May 4 United States Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Mon, May 4 Czech Republic Canada O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Mon, May 4 Finland Norway ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Tue, May 5 Germany Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Tue, May 5 Belarus Denmark ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Tue, May 5 France Austria O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Tue, May 5 Slovenia Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Wed, May 6 Latvia Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Wed, May 6 Denmark Russia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Wed, May 6 Canada Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Wed, May 6 Norway Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Thu, May 7 France Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Thu, May 7 Belarus United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Thu, May 7 Germany Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Thu, May 7 Slovenia Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Fri, May 8 Austria Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Fri, May 8 Norway Slovenia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Fri, May 8 Latvia Germany O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Fri, May 8 Denmark United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sat, May 9 Canada France O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 9 Russia Belarus ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 9 Latvia Austria O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sat, May 9 Slovakia Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sat, May 9 Switzerland Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sat, May 9 Norway Denmark ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Sun, May 10 Czech Republic Germany O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Sun, May 10 United States Slovenia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Sun, May 10 Canada Switzerland O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Sun, May 10 Russia Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Mon, May 11 Austria Germany O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Mon, May 11 Belarus Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Mon, May 11 France Sweden O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Mon, May 11 Denmark Slovakia ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary A Tue, May 12 Austria Canada O2 Arena, Prague, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary B Tue, May 12 Belarus Norway ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 6:15 AM EDT
Preliminary A Tue, May 12 France Latvia O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary B Tue, May 12 Slovakia United States ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 10:15 AM EDT
Preliminary A Tue, May 12 Switzerland Czech Republic O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Preliminary B Tue, May 12 Russia Finland ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 2:15 PM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 9:15 AM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD ČEZ Aréna, Ostrava, CZE 1:15 PM EDT
Quarter-final
Thu, May 14 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 2:15 PM EDT
Semifinal
Sat, May 16 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 9:15 AM EDT
Semifinal
Sat, May 16 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 1:15 PM EDT
Bronze
Sun, May 17 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 10:15 AM EDT
Gold
Sun, May 17 TBD TBD O2 Arena, Prague, CZE 2:45 PM EDT